Ismét Szegeden – Szegedi templomok és A szegedi vasúti híd maradványa


2016 46-47/343-344 GCSZTE és GCSZVH

2016.07.02 Szombat


Ma folytatjuk a Dél-Alföld geoládáinak felkeresését. Zoli is velünk tart Szegedre.

Szegeden illetve annak Tápé városrészében már jártunk korábban, míg legutóbb a szegedi református templomnál is megfordultunk. Ma a többi templom van soron. A geoláda hagyományos láda, mely valahol egy újszegedi parkban van elrejtve. Szegeden nagyon sok templom van, így nem igazán értjük az egypontos koncepciót, hiszen egy multi jobban végig vezetne a fontosabb látnivalókon. Így azonban, ad absurdum, egyetlen templom meglátogatása nélkül is abszolválható a találat. Jelen esetben a templomok POI-ként (érdeklődésre számot tartó pont) vannak felsorolva. Gyakorlatilag lefedik az egész várost, beleértve Újszegedet is. Mindegyikük végig járása nehezen kivitelezhető egyetlen nap alatt. Különösen olyan napon, mint a mai, amikor az időjárás előrejelzés szerint kánikulai nap várható. Ezért is érkeztünk viszonylag korán, hogy még a hőség előtt minél több pontot láthassunk. A vasútállomásról a Dómhoz indulunk, mely Szeged ikonikus épülete. Nem is kell nagyon sokat gyalogolni, máris előttünk magasodik a lenyűgöző méretű épület. Sajnos, rossz időpontban érkeztünk, mert a téren a szabadtéri színpad nézőtere van felállítva, így a rálátás a székesegyházra erősen korlátozott. Próbálok ugyan a nézőtér mellől az egész templomról képet készíteni (ld. kiemelt kép), de nem találok igazán jó pontot. A helyzetet csak rontja, hogy majdnem szembe süt a nap, így ellenfényben kell dolgoznom. Még egy használható, átfogó képet sem tudok készíteni, ezért a részletekben merülünk el. Máskor, erre járva, úgy sem volt idő az alaposabb szemlélődésre. Csodálatos a főbejárat a szobrokkal és a szentek képeivel. Szemlélődés közben veszem észre, hogy egy galamb remek ülőhelyet talált Szent királyunk fején. Mívesek a dóm ajtajai is. Még a kapu boltozat alatt is szobrok állnak, melyeket korábbi látogatásaim során, bevallom, nem vettem észre. A tartó oszlop aljában a Szent Koronát mancsai között őrző oroszlán kidolgozása is tökéletes.

Oldalról is megtekintjük a Dómot, majd indulunk tovább a Szerb templomhoz. Ezt csak távolabbról egy fénykép erejéig érintjük.

Nagyon gyorsan melegszik az idő. Az már látszik, hogy biztosan nem fogjuk végig járni a ládaoldalon ajánlott 17 templomot. Megyünk a láda felé és az útba eső templomokat megnézzük – szól kis csapatunk határozata. A Szerb templom után átsétálunk a Tisza-hídon Újszegedre. A víz feletti hűs szellő jól esik, de a nap piszkosul tűz. Megérkezünk a Torontál térre, ahol az Újszegedi Plébánia Árpádházi Szent Erzsébet temploma áll. Itt a bejáratról is készül néhány fénykép.

Ezután elballagunk a közeli parkban elhelyezett ládához, melyet egy fa odúja rejt. Útközben találunk néhány com-os logot tartalmazó papírlapot, melyet összeszedünk, hogy majd a ládába visszahelyezzük. Elég dús növényzetben vezet a kesser-ösvény. Vigyázni kell, mert a terület el van “aknásítva”, feltehetőleg a közelben tanyázó hajléktalanok által. Néhány eldobált ruhadarab is erősíti a feltételezést. Zoli a ládához leguggolva alig látszik ki a növényzetből.

Az egyetlen pozitívum, hogy a ládában találunk egy TB-t, melyet magunkhoz veszünk. Miután logoltunk és a szétszórt papírlapokat visszaraktuk a ládába a másik, közelben lévő geoládához indulunk.

Az egykori szegedi vasúti híd maradványaihoz tartunk, mely Újszegeden át Temesvárt és a Balkánt kapcsolta össze az országos vasúti hálózattal. Még a Monarchia alatt épült és a II. világháborúban stratégiai szerepet töltött be a román olaj szállítása miatt. 1944-ben a szövetségesek lebombázták, maradványait a visszavonuló németek robbantották fel. A front átvonulása után egy ideiglenes fahidat építettek mellé, de az 1946-os jeges árvíz azt tönkretette, így mind a vasúti, mind a közúti forgalom megszűnt rajta. Mára csak az újszegedi hídfő egy része maradt meg mementónak. Ide igyekszünk a csendes utcákon.

A hídfő utca felőli oldala rendbe van téve, bár a gaz itt-ott kikukucskál a kövek közül. A maradványokon emléktábla. A hídfő másik oldala már rendezetlenebb. A növényzet lassan eltakarja a falat.

A közelben egy vízműhöz tartozó műtárgy áll. Zoli erre kapaszkodik fel, hogy fényképeket készítsen. Persze a szelfi sem maradhat ki.

A láda virtuális, logolásához az emléktábla bizonyos betűit kell összeolvasni.

Logolás után visszasétálunk az Újszegedi Református templom épületéhez, mely inkább egy sarki, díszesebb lakóházra emlékezte, nem egy templomhoz. Csak a tornyon lévő csillag árulkodik egyházi épület jellegéről.

A templom megtekintése után visszamegyünk Szegedre a Tisza-hídon át.

Útközben egy érdekes járműbe(?) botlunk egy ún. Beerbike-ba (sörkerékpár). Ez egy Barkas alvázán kialakított ivó, melyet sörözés közben az iszogató emberek kerékpárként tekerhetnek. Bérelhető a szerkezet, valószínűleg remek bulikat lehet a segítségével csapni.

Még útba ejtjük a Honvéd téri református templomot.

A kánikulára tekintettel, befejezzük a templomok felkeresését és visszamegyünk a vasútállomáshoz, ahol a közeli étteremben megebédelünk. Bizony jól esik a finom, hideg csapolt sör! Az étteremben az ételre várva derül ki, hogy a meleg úgy látszik, nem csak rajtunk, de a tracken is nyomot hagyott, mert miután Újszegedre átértünk már nem rögzült merre jártunk. Előtte is vannak kisebb kihagyások, így a track most nem kerül be a bejegyzésbe. A fényképezőgép sem állt a helyzet magaslatán, mert a fényképek kissé összekeveredtek és a készítési idejük is fals adatokat tartalmaz.

Bejárt útvonal:

Szeged vá. – jelöletlen út – GCSZTE – jelöletlen út GCSZVH – jelöletlen út – Alsóvárosi Tóth Étterem

Szép táj inspirálja a művészetet – Mártélyi Tájvédelmi körzet és Festők dombja – Mártély


2016 44-45/341-342 GCMerd és GCMart

2016.06.25 Szombat

Mai kirándulásunk a Dél-Alföldre, Mártély községbe, pontosabban a mellette található Holt-Tisza partra vezet. Megnézzük az itt kialakított, a Tájvédelmi körzet egy részét bemutató tanösvényt és az ún. Festők dombját, ahol az egykor itt alkotó, de már elhunyt festőknek állítottak emléket. “Szép táj inspirálja a művészetet – Mártélyi Tájvédelmi körzet és Festők dombja – Mártély” olvasásának folytatása

Visszatérünk Szegedre – Szegedi Református Templom, Tiszavirág és Szegedi városnézés


2013_33-35_62-64 GCSZHT, GCTivi és GCszev

2013.07.13 Szombat


Az új albérlet “honosítása” rendben folyik. Úgy érezzük, hogy megérdemlünk egy hétvégi pihenőnapot. Ismét Szeged van soron. A múltkor  a tápéi városrészt tekintettük meg, most a belváros van soron. “Visszatérünk Szegedre – Szegedi Református Templom, Tiszavirág és Szegedi városnézés” olvasásának folytatása

Végső elkeseredésből elkövetett ládázás – A tápai Krisztus és Olajmező sarkán


2013_25-26_54-55 GCTAPE és GCOSAR

2013.06.16 Vasárnap


Nagyon el vagyunk keseredve. Lassan 3 hete, hogy felmondták az albérletünket, mert a tulaj vissza akar költözni. Minden ismerőst megmozgattunk, minden hirdetési felületet naponta végignézünk, de sehol semmi. Egyszerűen nincs normális albérlet! Végső elkeseredésünkben úgy határozunk, hogy elmegyünk ládázni. Ma, vasárnap már úgy sem lesz semmi, hétfőn pedig újult erővel folytatjuk a keresést. “Végső elkeseredésből elkövetett ládázás – A tápai Krisztus és Olajmező sarkán” olvasásának folytatása

Ismét egy TB – Köves töltés


2013_7_36 GCKsts

2013.03.02 Szombat


Az egy hétből kettő lett. Múlt héten nem volt alkalmas az időjárás a ládázásra. Különösen azon a helyen, amit kinéztünk a Westerwald – Eva geocoin elhelyezésére. Ez pedig a Pusztaszeri Tájvédelmi körzetben lévő Köves töltés. Tavaly október végén már jártunk errefelé, csak akkor a Fehér-tó másik oldalán Szatymaz felől jöttünk. “Ismét egy TB – Köves töltés” olvasásának folytatása

Madárlesen a Fehér-tónál – Kis madarak


2012_18_18 GCKisM

2012.10.31 Szerda


Kihasználva, hogy Zolinak őszi szünete van, én pedig szabadnapos vagyok, ma ketten indulunk ládát keresni. Célunk a Pusztaszeri tájvédelmi körzethez tartozó Fehértói madárrezervátum. Igaz, késő ősz van, a vándormadarak már továbbálltak, de az áttelelők közül, hátha sikerülne néhányat meglesni! “Madárlesen a Fehér-tónál – Kis madarak” olvasásának folytatása

Egyedül – Tisza-party


2012_3_3 GCsui1

2012.08.08 Szerda


Ma ismét pihenőnapom van. Úgy látszik,kezdek függő lenni, mert úgy döntöttem, hogy ismét elmegyek ládázni. Ezúttal egyedül kell mennem, mert Vé dolgozik, Zoli meg nem ér rá. Nem baj, semmi sem állíthat meg!

“Egyedül – Tisza-party” olvasásának folytatása