2016 46-47/343-344 GCSZTE és GCSZVH
2016.07.02 Szombat
Sajnos a WordPress tárhelyszolgáltató megszüntette a Klasszikus blokkját, így ezentúl a bejegyzések formázása eltér a megszokottól.
Ma folytatjuk a Dél-Alföld geoládáinak felkeresését. Zoli is velünk tart Szegedre.
Szegeden illetve annak Tápé városrészében már jártunk korábban, míg legutóbb a szegedi református templomnál is megfordultunk. Ma a többi templom van soron. A geoláda hagyományos láda, mely valahol egy újszegedi parkban van elrejtve. Szegeden nagyon sok templom van, így nem igazán értjük az egypontos koncepciót, hiszen egy multi jobban végig vezetne a fontosabb látnivalókon. Így azonban, ad absurdum, egyetlen templom meglátogatása nélkül is abszolválható a találat. Jelen esetben a templomok POI-ként (érdeklődésre számot tartó pont) vannak felsorolva. Gyakorlatilag lefedik az egész várost, beleértve Újszegedet is. Mindegyikük végig járása nehezen kivitelezhető egyetlen nap alatt. Különösen olyan napon, mint a mai, amikor az időjárás előrejelzés szerint kánikulai nap várható. Ezért is érkeztünk viszonylag korán, hogy még a hőség előtt minél több pontot láthassunk. A vasútállomásról a Dómhoz indulunk, mely Szeged ikonikus épülete. Nem is kell nagyon sokat gyalogolni, máris előttünk magasodik a lenyűgöző méretű épület. Sajnos, rossz időpontban érkeztünk, mert a téren a szabadtéri színpad nézőtere van felállítva, így a rálátás a székesegyházra erősen korlátozott. Próbálok ugyan a nézőtér mellől az egész templomról képet készíteni (ld. kiemelt kép), de nem találok igazán jó pontot. A helyzetet csak rontja, hogy majdnem szembe süt a nap, így ellenfényben kell dolgoznom. Még egy használható, átfogó képet sem tudok készíteni, ezért a részletekben merülünk el. Máskor, erre járva, úgy sem volt idő az alaposabb szemlélődésre. Csodálatos a főbejárat a szobrokkal és a szentek képeivel. Szemlélődés közben veszem észre, hogy egy galamb remek ülőhelyet talált Szent királyunk fején. Mívesek a dóm ajtajai is. Még a kapu boltozat alatt is szobrok állnak, melyeket korábbi látogatásaim során, bevallom, nem vettem észre. A tartó oszlop aljában a Szent Koronát mancsai között őrző oroszlán kidolgozása is tökéletes.
Oldalról is megtekintjük a Dómot, majd indulunk tovább a Szerb templomhoz. Ezt csak távolabbról egy fénykép erejéig érintjük.

Nagyon gyorsan melegszik az idő. Az már látszik, hogy biztosan nem fogjuk végig járni a ládaoldalon ajánlott 17 templomot. Megyünk a láda felé és az útba eső templomokat megnézzük – szól kis csapatunk határozata. A Szerb templom után átsétálunk a Tisza-hídon Újszegedre. A víz feletti hűs szellő jól esik, de a nap piszkosul tűz. Megérkezünk a Torontál térre, ahol az Újszegedi Plébánia Árpádházi Szent Erzsébet temploma áll. Itt a bejáratról is készül néhány fénykép.


Ezután elballagunk a közeli parkban elhelyezett ládához, melyet egy fa odúja rejt. Útközben találunk néhány com-os logot tartalmazó papírlapot, melyet összeszedünk, hogy majd a ládába visszahelyezzük. Elég dús növényzetben vezet a kesser-ösvény. Vigyázni kell, mert a terület el van “aknásítva”, feltehetőleg a közelben tanyázó hajléktalanok által. Néhány eldobált ruhadarab is erősíti a feltételezést. Zoli a ládához leguggolva alig látszik ki a növényzetből.

Az egyetlen pozitívum, hogy a ládában találunk egy TB-t, melyet magunkhoz veszünk. Miután logoltunk és a szétszórt papírlapokat visszaraktuk a ládába a másik, közelben lévő geoládához indulunk.
Az egykori szegedi vasúti híd maradványaihoz tartunk, mely Újszegeden át Temesvárt és a Balkánt kapcsolta össze az országos vasúti hálózattal. Még a Monarchia alatt épült és a II. világháborúban stratégiai szerepet töltött be a román olaj szállítása miatt. 1944-ben a szövetségesek lebombázták, maradványait a visszavonuló németek robbantották fel. A front átvonulása után egy ideiglenes fahidat építettek mellé, de az 1946-os jeges árvíz azt tönkretette, így mind a vasúti, mind a közúti forgalom megszűnt rajta. Mára csak az újszegedi hídfő egy része maradt meg mementónak. Ide igyekszünk a csendes utcákon.
A hídfő utca felőli oldala rendbe van téve, bár a gaz itt-ott kikukucskál a kövek közül. A maradványokon emléktábla. A hídfő másik oldala már rendezetlenebb. A növényzet lassan eltakarja a falat.
A közelben egy vízműhöz tartozó műtárgy áll. Zoli erre kapaszkodik fel, hogy fényképeket készítsen. Persze a szelfi sem maradhat ki.



A láda virtuális, logolásához az emléktábla bizonyos betűit kell összeolvasni.
Logolás után visszasétálunk az Újszegedi Református templom épületéhez, mely inkább egy sarki, díszesebb lakóházra emlékezte, nem egy templomhoz. Csak a tornyon lévő csillag árulkodik egyházi épület jellegéről.

A templom megtekintése után visszamegyünk Szegedre a Tisza-hídon át.
Útközben egy érdekes járműbe(?) botlunk egy ún. Beerbike-ba (sörkerékpár). Ez egy Barkas alvázán kialakított ivó, melyet sörözés közben az iszogató emberek kerékpárként tekerhetnek. Bérelhető a szerkezet, valószínűleg remek bulikat lehet a segítségével csapni.


Még útba ejtjük a Honvéd téri református templomot.

A kánikulára tekintettel, befejezzük a templomok felkeresését és visszamegyünk a vasútállomáshoz, ahol a közeli étteremben megebédelünk. Bizony jól esik a finom, hideg csapolt sör! Az étteremben az ételre várva derül ki, hogy a meleg úgy látszik, nem csak rajtunk, de a tracken is nyomot hagyott, mert miután Újszegedre átértünk már nem rögzült merre jártunk. Előtte is vannak kisebb kihagyások, így a track most nem kerül be a bejegyzésbe. A fényképezőgép sem állt a helyzet magaslatán, mert a fényképek kissé összekeveredtek és a készítési idejük is fals adatokat tartalmaz.
A nap mérlege:
Bejárt útvonal:
Szeged vá. – jelöletlen út – GCSZTE – jelöletlen út GCSZVH – jelöletlen út – Alsóvárosi Tóth Étterem
A bejegyzést egy gombnyomással megoszthatod néhány közösségi oldalon, a Megosztás alatt található gombok segítségével, hátha tetszene az ismerőseidnek is. Ha véleményed van, írd meg hozzászólásban, vagy az Írj nekünk! oldalon található űrlap segítségével küld el számunkra!
Fontos! Az oldalon Hirdetésblokkolót használva, nem látszanak a Feliratkozás és Megosztás gombjai, célszerű azt kikapcsolni. Nyugodtan megteheted, reklámmal nem fogsz az oldalon találkozni.



























jelzésen.







jelzésre.










– jelöletlen út – GCMALE – jelöletlen út – 
















































-ön indulunk felfelé, az Apátság felé.









– GCUJTE –
– jelöletlen út – 















































jelzésen folytatom az utat Solymár központja felé. 






































jelzésen vágunk neki a hegynek. Meglehetősen erős szél fúj. A hatalmas bükkök koronáiban recsegnek-ropognak az ágak. A szél orgonamuzsikája mellé dobpergésként hat, ahogyan össze-össze ütődnek. Érdekes erdei koncert! Egy idő után Vé elvonul tőlünk, hogy leguggolva engedjen a természet hívásának és elvégezze folyó ügyeit. A munka dandárjában egyszer csak hatalmas reccsenés hallatszik, majd egy óriási ág esik le Vé mögött. Szegénykém, úgy megijedt, hogy majdnem elfelejtette visszahúzni a bugyiját, úgy rohan hozzánk. Isteni szerencse, hogy nem rá esett az ág, mert ehetnénk Zolival ketten a vagdalthús konzervet! (Szerencsére Vé a hátizsákját ideadta, mielőtt elment a dolgára
-t követjük. Ha az erdőben a sok letört faág jelezte az elmúlt viharokat, akkor itt a platón már a kidőlt és derékba tört fák sora mutatja, hogy viharos időben nem jó erre járni. Megdöbbenve nézünk egy-egy fát, melynek törzsvastagsága az enyémmel vetekszik és gyufaszálként roppantak meg a szélben. A bükkök, köszönhetően annak, hogy gyökérzetük inkább tányérszerűen a földfelszínen terül szét és nem nyúlik nagyon mélyre, jobbára csak kidőltek, de a tölgyek, melyek gyökérzete mélyebben és erősebben kapaszkodik a földbe, a szél csavaró hatására, szilánkos csonkokként meredeznek az ég felé. Ijesztően szép bizonyítékai a Természet erejének.




jelzés) és a továbbiakban ezen megyünk tovább. Szelíd lejtőn érjük el a Létrástetői kutatóházat, mely a Bükki Nemzeti Park kezelésében működik. A ház mellé épült esőház padjai és asztalai mellett végre kényelmesen letelepedhetünk, hogy elfogyasszuk a konzervünket is. Közben gyönyörködünk az előttünk elterülő tájban. A szél alábbhagyott, így szép gomolyfelhők is tarkítják már az eget.

















